(0232) 382 00 04

MÜŞTERİ İLETİŞİM HATTI

bandANASAYFA » KEMIRGENLER

Kemirgenler

 
Kemiriciler; Fareler, Siçanlar, Guinea Pigler, Tavsanlar, Gonzalesler, Sincaplar, Kunduzlar,Hamsterlar (Avurtlaklar), ve bazi kirpi türlerinin olusturdugu çok genis bir takimdir. Günümüzde yasayan memelilerin neredeyse yarisini olustururlar. Yayilma alanlari çok genistir. Ve dünyadaki karalarin tümünde kemirici türlerine rastlanir. Tarlalarda, daglarda, ormanlarda, çöllerde, agaçlarda, lagimlarda, evlerde, ambarlarda, kisacasi her yerde karsiniza bir kemirici çikabilir. Kemiriciler çok iyi kosar, tirmanir, siçrar, topragi kazabilir ve yüzebilirler. Dahasi, eger uçan sincaplarin havada süzülmelerine uçmak denilirse kemiricilerin havada da temsilcileride vardir.

insanlar kemiricilerden çok degisik sekillerde faydalanmislardir. Örnegin, Kizilderililerin kunduz dislerini biçak olarak kullandiklari söylenir. Ayrica bazi bölgelerde fare eti ilaç olarak da kullanilir. Birkaç fare türünün etleri, kimi topluluklarda lezzetli yemekler olarak bilinir. Bazilarinin sadece bas belasi olarak, bazilarinin da yiyecek ve ilaç olarak gördügü kemiricilerin insanlara en büyük yardimiysa laboratuarlar da olur.

Halk arasinda kemiriciler hakkinda, özellikle de fareler hakkinda bir çok inanis vardir. Bunlardan en ilginç olani farenin iskeletinin kikirdak oldugu ve kuyrugunun girebildigi en küçük delikten geçebildigine iliskin inançtir. Oysa farelerin iskeletleri de insanlar gibi kemiktendir ve kuyrugunun degil kafasinin girdigi her türlü delikten geçebilir. Fakat yine de bir fareyi hafife almaya gelmez. Karnini doyurmasi gerekiyorsa her türlü yolu veya firsati deneyecektir. Dogada bolca bulunurlar. En büyük düsmanlari yirtici kuslar özellikle baykuslar ve tilkilerdir. 

Kemiricilerin evrimleslemeleri, dogada karsilastiklari sorunlarin ustaca üstesinden gelebilmeleri nedeniyledir. Fakat nesillerini devam ettirebilmeleri belki de üreme yeteneklerine baglidir. Dogada 1-2 seneden fazla yasayamayan kemiriciler kaybettikleri her üyenin yerine yenisini koyabilirler. Uyum yetenekleri sayesinde, bu zorluklarin birçogunu yenebilirler. Kemiriciler üreyebildikleri kadar çok ürerler, yirtici kuslarda avlayabildikleri kadar çok kemirici avlarlar.

Kemiriciler bir parça sevimli gözüküyorlarsa, bunu kesinlikle iki ön dislerinin uzunluguna borçludurlar. iki ayak üstünde durarak yemegini kemiren bir fare kesici disleri sayesinde bütün kötüününü unutturabilir. Disleri yüzünden bu hayvanlar, sanki sürekli merak içinde ve her zaman mutluymus gibi gözükürler. En çok kullandiklari ve yasamlarini oldukça kolaylastiran bu uzun ve sevimli disleri aslinda kemiricilerin en büyük dertleridir. Kemiricilerin en önemli özellikleri olan kesici disleri köksüzdür ve sürekli uzama egilimi gösterir. Dislerinden sert olan her seyi kemirerek hem dislerini törpüler hem de kemirici ismini hak ederler.

Üreme hizlari nedeniyle günümüzde yapilan birçok deney ve arastirmalarda bu hayvanlar kullanilir.

ebultenE-BÜLTEN

E-Bülten’e kayıt olun, fırsatları ve indirimleri kaçırmayın.

ASERA ÇEVRE SAğLığı TARıM TEM. NAK. LOJ. SAN. VE TIC. LTD. ŞTI.

HIZLI MENÜ

HİZMETLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Copyright 2015 © Asera.com.tr

Web İşin Web Tasarım İşleri